„Mój prąd” program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych

Kto może skorzystać z programu?
Program przeznaczony dla osób fizycznych wytwarzających energię na własne potrzeby, które mają zawartą umowę z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej - OSD (zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzaniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

O dotację w programie Mój Prąd możesz ubiegać się jeśli:
Twoja instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m. in. posiadasz licznik dwukierunkowy);
Twoja instalacja fotowoltaiczna jest o mocy 2–10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe;
Twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji.

Co zyskasz?
Zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację;
Dotacja jest zwolniona z podatku PIT;
Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie www.mojprad.gov.pl

 


Ulga termomodernizacyjna

Ulga przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać także osoby, które skorzystały z programu "Mój prąd".

 

25% ulgi inwestycyjnej nawet przez 15 lat

Podatnicy podatku rolnego mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. (art. 13 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).